Jaki kocioł C.O. wybrać: z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym?

Prawidłowo dobrany kocioł centralnego ogrzewania to inwestycja na długie lata, która zapewni nie tylko komfort użytkowania, lecz również ekonomiczny i energooszczędny tryb pracy. Jak dokonać właściwego wyboru?

Jak funkcjonują kotły z podajnikiem paliwa?

Najlepszym, choć odrobinę droższym wyborem jest kocioł ze specjalistycznym podajnikiem paliwa. Jest to rodzaj urządzenia grzewczego, które ogranicza ingerencję użytkownika do minimum – naszym jedynym zadaniem jest uzupełnianie poziom paliwa w podajniku. Czynność tę można wykonać raz na kilka dni, a przez pozostały czas kocioł działa automatycznie. Pracą urządzenia zarządza elektroniczny sterownik, który wcześniej należy zaprogramować zgodnie z oczekiwanym trybem funkcjonowania kotła. To on dysponuje odpowiednie ilości paliwa i powietrza z wentylatora, które dostosowane są do przyjętych ustawień, kontrola sterownika zapewnia również ekonomiczne spalane i minimalizuje produkcję toksycznych substancji oraz pyłów.

Rodzaje kotłów z podajnikiem paliwa

Kotły w zależności od modelu oferują odmienne rodzaje podajników – najczęściej wybierane rozwiązanie to podajnik ślimakowy lub tłokowy. Który z nich funkcjonuje efektywniej i lepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie domowym?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby wybrać urządzenie grzewcze, które posiada w pełni automatyczny sterownik, zasobnik i popielnik o dużej objętości, a także wszechstronny palnik, który poradzi sobie z różnego rodzaju opałem. Elektroniczny sterownik będzie nadzorować pracę kotła, a nam pozostanie jedynie wybór odpowiedniej temperatury. Pozostałe komponenty mają realny wpływ na jakość funkcjonowania urządzenia oraz częstotliwość uzupełniania paliwa.

Zalety kotłów z podajnikiem ślimakowym

Kotły retortowe z podajnikiem ślimakowym można podzielić na dwie grupy: urządzenia z retortą I i II generacji. Do pierwszej z nich należą najtańsze kotły przystosowane do spalania tylko dobrego rodzaju paliwa, co w praktyce oznacza wysokie koszty codziennej eksploatacji. Urządzenia tego typu dysponują prostymi sterownikami, które mogą mieć problem przy spalaniu gorszego opału. Retorty II generacji zostały stworzone z myślą o spalaniu tańszego surowca, a zastosowane w nich sterowniki doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Koszt urządzenia tego typu jest jednak wyższy niż w przypadku retorty I generacji, zaoszczędzamy natomiast na eksploatacji.

Atuty kotłów z podajnikiem tłokowym

Urządzenia grzewcze z podajnikiem tłokowym, inaczej nazywanym szufladowym, to doskonały wybór dla osób, które mają dostęp do taniego surowca opałowego. Podajnik tłokowy dostarcza dużą porcję opału, wykonując cykliczne, zsynchronizowane z przerwą na dopalanie paliwa ruchy. Jest on doprowadzany do komory spalania partiami – po spaleniu jednej specjalny tłok przesuwa na ruszt kolejną porcję, a popiół trafia do popielnika. Pracę kotła nadzoruje elektroniczny sterownik, który, tak jak w przypadku urządzeń z podajnikiem ślimakowym, wymaga wcześniejszej konfiguracji i ustalenia pożądanej temperatury.

Wybór odpowiedniego podajnika zależy więc od spalanego surowca – piec retortowy jest tańszy, jednak wymaga droższego opału, natomiast kocioł z podajnikiem tłokowym doskonale poradzi sobie z tanim surowcem opałowym.

W naszej ofercie znajdziesz kotły c.o. węglowe oraz pelletowe, jak również nowoczesne kotły 5 klasy oraz ecodesign.

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone - elando.pl
Script logo
Facebook