Jak ustawa antysmogowa wpłynie na ogrzewanie naszych domów

Wielki przełom w walce o lepszą jakość powietrza – sejmik małopolski przyjął ustawę antysmogową, która obejmie całe województwo. To ogromny, znaczący krok w stronę zmiany życia lokalnych mieszkańców na lepsze. Małopolska jest pierwszym regionem w naszym kraju, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie całego województwa.

Trujący smog nad Małopolską

W województwie małopolski blisko 97% mieszkańców wdycha na co dzień niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia pył zawieszony PM10, wywołujący m.in. nowotwory płuc, gardła czy krtani, ataki astmy oraz alergie. Szacuje się, że w naszym regionie w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 4000 osób rocznie. Specjaliści donoszą, że małopolskie piece zasilane są ponad  800 tysiącami ton mułów, czyli odpadów węglowych.

Od 1 lipca 2017 r. obowiązywać będzie całkowity zakaz spalania niewłaściwych surowców, a mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy kotłami najstarszego typu, będą mieli czas na ich wymianę do końca 2022 r. Natomiast osoby korzystające z pieców 3 i 4 generacji będą mogły ogrzewać  nimi swoje domy i lokale do końca 2026 r.

Ustawa została poparta jednogłośnie, a inicjatywa obywatelska i zaangażowanie mieszkańców, którzy podpisywali petycje, dołożyły swoją cegiełkę do tego sukcesu.

Jakie są najważniejsze założenia ustawy antysmogowej?

Dokładnie z dniem 1 lipca 2017 roku obowiązywać będzie:

  • zakaz spalania w piecach mułów, flotów węglowych oraz mokrego drewna, którego poziom wilgotności przekracza 20%;
  • nakaz montażu w nowo powstałych domach i obiektach użytkowych kotłów oraz kominków, które spełniają wymogi w zakresie efektywności energetycznej - zgodne z przepisami dotyczącymi tzw. ekoprojektu;
  • kominki będą musiały wykazywać sprawność cieplną na poziomie min. 80%;
  • nakaz wymiany wszystkich starych pieców do dnia 1 stycznia 2022 r. (z wyłączeniem pieców klasy 3 i 4, które mogą funkcjonować do 2026 r.);
  • kominki, które już istnieją, nie będą musiały być wymienione, jedynie doposażone o specjalistyczne elektrofiltry.

Chcesz wymienić piec? Skorzystaj z unijnych dopłat!

Posiadacze starych pieców, które w pierwszej kolejności nadają się do wymiany, mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa – na dopłaty do wymiany kotłów Małopolska otrzymała 10 mln euro dofinansowania od Unii Europejskiej. Założenia ustawy antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy korzystają już z ekologicznych źródeł ogrzewania, takich jak m.in. piece elektryczne, sieci ciepłownicze czy pompy ciepła.

Kraków 2019 - całkowity zakaz spalania węgla i drewna

Przegłosowana uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego nie będzie dotyczyć Krakowa, gdzie 1 września 2019 r. wchodzi w życie całkowity zakaz spalania węgla i drewna w piecach lub kominkach.

Postaw na ekologiczne kotły 5 generacji!

Stary piec najlepiej wymienić na specjalistyczny kocioł spełniający wymagania 5 klasy emisji. Na instalacje tego typu kotła można otrzymać bardzo wysokie dofinansowanie, nawet 50-90% na całość inwestycji.

Główną zaletą nowoczesnych, ekologicznych kotłów grzewczych jest niska emisja pyłów oraz dwutlenku węgla w porównaniu do pieców starszego typu – przy równoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności grzewczej.  

Klasa 5 kotła oznacza, że spełnia on następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności:

  • emisja pyłu: do 40 mg/m³,
  • sprawność cieplna: od 87%,
  • emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³,
  • emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC).

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska kotłów 5 generacji oraz kotłów gazowych!

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone - elando.pl
Script logo
Facebook